Menu
Jako malé děti jsme často vykřikovali, že co se dává, to se nevrací. Jako dospělí lidé se však můžeme dostat do situace, kdy to, co jsme darovali, chceme nebo potřebujeme z různých důvodů dostat zpátky. Darovali jste někomu pozemek, byt či auto? Potřebujete vědět, zda je možné dosáhnout zrušení darovací smlouvy, a v jakých případech?
Protože jde o bezúplatné darování, ve většině případů se jedná o uzavření darovací smlouvy v rámci rodiny. Otec daruje dceři pozemek, babička daruje synovi byt nebo třeba strýc synovci hodinky. Ovšem nadneseně řečeno - nevděk vládne světem - a dárce například zjistí, že obdarovaný si dar z různých důvodů nezaslouží, nebo se on sám dostane do nouzové situace. Občanský zákoník na tyto možnosti pamatuje, proto je zrušení darovací smlouvy za určitých podmínek přípustné.
Zrušení darovací smlouvy je podle zákona možné v případě těchto situací:
V případě odůvodněného zrušení darovací smlouvy, obdarovaný musí dar vrátit celý. Pokud je znehodnocen, nebo ho obdarovaný již nevlastní, musí ho dárci zaplatit v plné výši.
Od okamžiku, kdy obdarovaný dárci ublížil, běží lhůta jednoho roku, během kterého může dárce požadovat dar zpět. V praxi se může stát, že právo odvolání daru přejde i na dědice dárce (pokud zemře a předtím mu obdarovaný v odvolání daru zabránil). Dědic může požadovat zrušení darovací smlouvy rovněž nejpozději do jednoho roku - ovšem v tomto případě se však lhůta počítá od smrti dárce.
Po uplynutí lhůty již soud k požadovanému odvolání daru nepřihlédne, a smlouva zůstane v platnosti.
Více o darovací smlouvě s věcným břemenem
Nebo chcete vědět více? Neváhejte mě kontaktovat, jsem tu pro vás.