Menu
Chystáte se vzít si hypotéku? Nejen že se jedná o veliký finanční závazek, ale bance vaše sliby, že budete splácet, rozhodně nestačí. Jako její pojistka se vždy s hypotékou sjednává i zástavní právo smluvní k nemovitosti.
Zástavní právo smluvní k nemovitosti je právo k cizímu majetku, kterého se využívá v případě, že dlužník přestane dluh splácet. Typické je právě pro hypotéky - při nesplácení pak bance zůstane nemovitost, a díky tomu má jistotu, že o své finanční prostředky nepřijde.
Obecně je rozsah zástavního práva, práva a povinnosti ze zástavního práva stejně jako výkon zástavního práva definován v §1346 a násl. zákona č. 89/2012 Sb. v platném znění (občanský zákoník).
Protože pokud by skutečně došlo na nejhorší a nebylo by jiné řešení, jak dluh splatit, postupovala by banka podle obsahu zástavní smlouvy a svou pohledávku by uplatnila soudní cestou, přičemž následně by zahájila i exekuční řízení a zastavená nemovitost by tak mohla být prodána třeba ve veřejné dražbě, popř. dražbě nařízené exekutorem. Z ní jsou pak v první řadě hrazeny pohledávky věřitele - tedy banky.
Zástava nemovitosti je vždy spojena s konkrétní hypotékou, resp. zajištěným dluhem a zaniká v případě, že jsou všechny závazky vůči bance (věřiteli) vyrovnány a hypotéka je zcela splacena.
Vymazat zástavní právo lze:
Zástavní právo smluvní k nemovitosti je vždy bez výjimky zapsané v katastru nemovitostí na příslušném listu vlastnictví. Tak může každý jednoduše a rychle zjistit, zda je nemovitostí, o kterou má třeba zájem, zajištěn dluh a nemovitost tak trpí právní vadou.
Zástavu nemovitosti samu o sobě převést nelze, ovšem je možné pohledávku zajištěnou zástavním právem převést na nového nabyvatele postoupením pohledávky. V praxi jde o běžné případy, kdy například potřebujete prodat dům, který je zástavou k zajištění splacení vašeho hypotečního úvěru.
Nebo máte otázky? Chcete si být jisti, že při zástavě vaší nemovitosti budete mít vše pod kontrolou? Neváhejte mě kontaktovat, jsem tu pro vás.